Mintha tegnap lett volna: május 23-án a Nemzeti Hangversenyterem különleges magyar-amerikai jazzgálának adott otthont. A hivatalos fogalmazás szerint „Oláh Kálmán, Tony Lakatos és barátaik” léptek színpadra. A „barátok” azonban ezúttal nem a Trio Midnight másik két jeles tagját, Egri Jánost és Balázs Elemért jelentette (akikkel egyébként két héttel korábban kétszer is fellépett Budapesten a Németországban élő magyar szaxofonos), hanem két amerikai világsztárt, a bőgős Ron McClure-t és a dobos Adam Nussbaumot. S csak néhány hónapot kellett várni, hogy megjelenjen a szupergroup hangversenye DVD-n!
Ünnepi pillanat ez, több okból is: a most negyvenhét éves Tony Lakatos minden hazai szereplése annak számít, hiszen ma már ő az európai szaxofonos mezőny egyik legjobbja, akinek valamennyi művészi megmozdulását érdemes figyelemmel kísérni, játsszon akár hagyományos formációkban, a Pili-Pili együttessel vagy ízig-vérig modern jazzt, mint három évvel ezelőtti Move It című albumán, ahol Tom Nicholas, Jr. rapénekes is jelentős szerephez jutott. Ünnepi a pillanat azért is, mert Oláh Kálmánt ismét a szakma világsztárjainak társaságában hallhatjuk zongorázni. Sőt, az együttes több fontos Oláh-szerzeményt tűzött a műsorára ezen a májusi estén: a Valley of Megiddo-val kezdték programjukat, majd az Elegy is elhangzott egy Lakatos-szerzeményt követően. Ilyen a honi jazzközönség: ünnepnek érez minden olyan magyar jazzhangversenyt (szerencsére évről-évre nő ezeknek a száma), melyen a műfaj magyar élvonala együtt hallható az addig csupán lemezekről ismert ászokkal. Emlékezzünk csak: épp tíz évvel ezelőtt jelent meg Lakatos Tóni Live In Budapestje, a híres Petőfi Csarnokbeli koncert lemezen, rajta három amerikai szupersztárral, Joanne Brackeennel, Cecil McBee-vel és Al Fosterrel. „Mindenki” erről az albumról beszélt akkoriban. Végül ünnepi a mostani pillanat azért is, mert a nemzetközi kvartett koncertje egyben az első magyar jazz DVD lett!
Számunkra a műsor (s a DVD) első fele érdekes elsősorban, ahol a négyes a zongorista és a szaxofonos szerzeményeit adja elő. „Ráadásnak” érezzük a néhány másodperc híján nyolcvan perces gazdag műsorban elhangzó standardeket, a trióban felcsendülő Cole Porter kompozíciót (Everything I Love), vagy éppen a millió változatból ismert Body And Soult. Letisztult, klasszicizálódott jazzt játszik a magyar-amerikai négyes, szerencsére anélkül, hogy stílusukat a merevségig kalapálták volna. A világhírű amerikai ritmuskíséret nem nő a magyar szólisták fölé, sőt, bátran kijelenthető, hogy a koncert motorja Tony Lakatos és Oláh Kálmán.
Máté J. György
.